Schudnite pomocou hypnózy (1/3)

Neriešené problémy, neusporiadané vzťahy, hádky majú negatívny vplyv na naše zdravie a môžu vyústiť až do závažných ochorení. Potláčané problémy a negatívne emócie si ukladáme do dlhodobej pamäti a jedného dňa nám začnú strpčovať život.

Rozhovor s Jaroslavou Vaculčiakovou
v časopise SLOVENKA, 15/2016 / Originál článku v PDF

Schudnite pomocou hypnózy

Hypnóza, riadenie mysle zvonka, „pokyny“ v emocionálnej časti mysle, nastavenie vzorcov správania – to všetko pôsobí akoby z iného sveta, ktorého sa trošku bojíme  a zároveň sme naň veľmi zvedaví. Všeličo o ňom vie aj Jaroslava Vaculčiaková. Nás zaujímalo najmä chudnutie pomocou hypnózy, no ako sa ukázalo, možnosti práce s podvedomím sú oveľa širšie.

hypnoza-a-nlp

Je reálne „zavrieť oči“ a mať prostredníctvom metódy hypnózy uľahčenú  cestu  k chudnutiu, ktoré býva celoživotnou morou?

Možno Vás prekvapí, že na to, aby bol človek v hypnóze, môže mať oči aj otvorenéJ V NLP používame jedinečné techniky na to, aby sme ľuďom pomohli využívať ich potenciál a dosahovať skvelé výsledky v každej oblasti života. Robí sa to tak,  že v podvedomí klientov preprogramujeme negatívne vzorce správania alebo zážitky z minulosti, zlozvyky, traumy, fóbie, strachy či závislosti, a zmeníme ich na pozitívne, resp. neutrálne. Napríklad v prípade chudnutia môžeme u klienta naprogramovať, že mu skrátka prestanú chutiť nezdravé sladkosti. Keďže ide o prácu s podvedomím, niekedy využívame hypnózu, pri ktorej je proces koučingu alebo terapie niekoľkonásobne rýchlejší.

Pri chudnutí ľudia často riešia, že nevedia schudnúť. Príčina je však v 99 % prípadoch inde. To, čo riešime na vedomej úrovni, je iba dôsledok nejakej situácie, ktorá vznikla v podvedomí.  Tu je hypnóza veľmi účinná: hľadáme niečo, čo vôbec netušíme, že existuje. Klientom sa počas hypnózy ukazujú konkrétne scény z minulosti, o ktorých vedome vôbec nevedia a ktoré im potom v živote bránia, aby boli šťastní, úspešní, zdraví či bohatí. Keď to cez NLP techniku zmeníme, odstráni sa príčina problému. Napríklad ženy, ktoré si nevedia nájsť partnera, majú v sebe často zakotvený vzorec z detstva, negatívnu skúsenosť alebo hádku rodičov. Nie sú to teda vonkajšie okolnosti, ktoré im bránia v dosiahnutí cieľa. Je to ich vnútorné nastavenie. A to platí aj v iných oblastiach života.

Čo je hypnóza a aké má zákonitosti?

Pojem hypnóza je trochu mystifikovaný. Prvou a najľahšou formou hypnózy je tzv. tranz. Tranz je podobný pocitu, s akým sa ráno prebúdzame. Nie sme ešte ani prebudení, ale už ani nespíme. Do stavu tranzu sa dostávame aj sami.  Niekedy sa nám napríklad stane, že riadime auto a odrazu sa dostaneme na miesto určenia a vôbec si nepamätáme cestu. Boli sme v tranze a išli sme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Rovnako keď niekde automaticky položíme kľúče a nevieme ich nájsť alebo v situáciách, keď sa s niekým snažíme rozprávať a on je neprítomný a vôbec nás nevníma.  Keď je človek v tranze, je napojený na svoje podvedomie a informácie, ktoré príjma, sa tam trvale udržia. To sa využíva napríklad pri TV reklamách. Sledujeme film, sme úplne sústredení a čakáme, čo bude ďalej… Nasleduje reklamná prestávkaJ Informácia o produkte z reklamy sa tak dostane do podvedomia a keď nakupujeme, ani nevieme, čo a prečo nám skončí v košíku… Ďalej existuje tzv. konverzačná hypnóza, kde Vás niekto môže zhypnotizovať počas rozhovou a bez Vášho vedomia.  Vtedy môžete urobiť niečo, čo ste pôvodne nechceli alebo zmeniť Vaše rozhodnutie. Ste pritom pri plnom vedomí a deje sa tak počas normálneho rozhovoru alebo počúvania prejavu. Využíva sa to dokonca aj v politike. Toto sú nevyžiadané, a teda neetické formy hypnózy.

Ako dostávate ľudí do stavu hypnózy, ako vnikáte pomocou  NLP do podvedomia?

Pomocou tzv. hypnotického jazyka a podrobne prepracovaných NLP techník. Prispôsobím tempo reči a rozprávam mu text alebo príbeh, ktorý ho postupne unaví. Pri tomto jazyku musí byť dodržaná presná štylistika, formulácia a slová. Následne použijem techniku, ktorá je navrhnutá tak, že klienta dostane do podvedomia.

Pokračovanie – Schudnite pomocou hypnózy 2/3

jaroslavaJaroslava Vaculčiaková sa venuje biznisovému a životnému koučingu, ako aj tréningom z oblasti komunikácie, osobného a profesionálneho rozvoja. Pomáha ľuďom žiť šťastný, úspešný a naplnený život. Pri svojej práci využíva techniky NLP – neuro-lingvistického programovania, ktoré pracujú s podvedomím.  K hypnóze sa dostala v rámci štúdia NLP, pri ktorom sa hypnóza využíva ako súčasť práce s podvedomím. Hypnózu vyštudovala v Londýne a je absolventkou certifikovaného tréningu the American Board of NLP a The American Board of Hypnotherapy.