Dôležité je dostať klienta do stavu maximálneho uvoľnenia. Pohodlne si sadne, počúva ma a postupne prestane používať vedomú časť mozgu a akoby zaspáva. Napojí sa na svoje podvedomie a tam nájde všetky informácie, ktoré potrebujeme. Dôležité je, že aj v tomto stave v podstate človek vníma, čo sa okolo neho deje. Keď som ja v hypnóze, vždy pochybujem, či som zhypnotizovaná. Pamätám si, ako som oponovala trénerovi, že ja v hypnóze nie som a on sa iba usmial a pracoval so mnou ďalej … Hlbšie formy hypnózy nepoužívam. Tam už ľudia ležia na podložke alebo dokonca „visia nad zemou“ medzi stoličkami. Telo je akoby paralyzované a dokáže sa udržať nad zemou s tým, že je podopretá iba hlava a chodidlá. Na tréningu sa to podarilo aj mne, ale nepoužívam to. Na 50 kg dievčinu „visiacu“ medzi stoličkami sme naložili ďalších 100 kg a ani sa nepohla. Toto už je viac show a pri práci v NLP to nie je potrebné.
Sú ľudia, ktorí sú ľahšie „hypnotizovateľní“ a sú takí, u ktorých to nejde až tak jednoducho. Napríklad námesační ľudia upadnú do hypnózy veľmi ľahko. Aj námesačnosť je v podstate hypnotickým stavom. Nie som klasický hypnoterapeut, som kouč a hypnózu využívam ako podporný nástroj. Želanú zmenu dosahujem vďaka NLP technikám, nie iba vďaka hypnóze. Preto aj s človekom, ktorý nevie ísť jednoducho do hypnózy alebo nechce, vieme pracovať a dosiahnuť výsledky. Možno to bude trvať dlhšie alebo použijeme iné techniky, ktoré fungujú aj bez hypnózy.
Áno, nie je umenie dostať niekoho do hypnózy, ale vedieť, čo s ním ďalej. V tom spočíva aj riziko používania hypnózy. Osobne mám k nej veľký rešpekt, preto by som sa nikdy nezverila do rúk nikomu, kto nie je profesionál, nemám s ním skúsenosti alebo referencie. Existujú negatívne prípady, keď sa stav klienta po hypnóze zhoršil. Skúsený NLP terapeut má k dispozícii overené postupy a techniky, ktoré počas práce s klientom používa. Ja osobne používam hypnózu iba vtedy, keď sa klasickými technikami nevieme dopracovať k výsledku a keď s tým pacient samozrejme súhlasí.
Určite viac ženyJ Nerada zovšeobecňujem, ale u mužov je obvykle zložitejšie priznať si, že potrebujú niečo riešiť, či už je to závislosť, neprimerané prejavy agresity, neschopnosť ovládať svoje emócie a pod. Dobrou správou je, že v NLP pri práci s klientom nepotrebujeme poznať konkrétny problém, môžeme pracovať iba s pocitmi alebo s obrázkami, ktoré následne meníme. Aj pri hypnóze mi stačí, keď mi klient povie, že „niečo“ vidí. Na to, aby som mu pomohla problém vyriešiť, nemusím vedieť, čo konkrétne to je alebo čo sa tam deje. Môže to byť veľmi oslobodzujúce, pretože klienti majú často veľmi traumatizujúce zážitky, ktoré sa snažia skrývať aj sami pred sebou, nikomu ich nikdy nepovedali, napriek tomu ich podvedome ovplyvňujú a ničia im život, aj keď o tom nevedia.
Niektorý problém sa dá vyriešiť na jednom sedení, iné sú na viac sedení. Problémom môže byť aj tzv. princíp cibule. Vyriešime jeden problém a pod ním nás čaká ďalší. My ľudia sme majstri v skladovaní a potláčaní problémov a negatívnych emóciíJ Tie si uložíme niekde do dlhodobej pamäte a jedného dňa nám odtiaľ začnú vyskakovať ako pukance z mikrovlnky. A nestíhame sa čudovať, čo sa deje… Dlhodobo neriešené problémy, neusporiadané vzťahy, hádky či potláčané emócie majú negatívny vplyv na naše zdravie a môžu vyústiť až do tých najzávažnejších ochorení. Jeden z mojich trénerov sa pomocou NLP sám vyliečil z rakoviny bez lekárov a liekov. Ja sama mám pozitívne skúsenosti s liečbou migrény, angíny, kašľa a ďalších bežných ochorení. Napríklad, keď idem k zubárovi, „hodím sa“ do ľahkej hypnózy a úplne v pohode zvládam bolesť. V minulosti bola hypnóza využívaná namiesto anestetík pri operačných zákrokoch, aby pacienti necítili bolesť.
Pokračovanie – Schudnite pomocou hypnózy 3/3
Jaroslava Vaculčiaková sa venuje biznisovému a životnému koučingu, ako aj tréningom z oblasti komunikácie, osobného a profesionálneho rozvoja. Pomáha ľuďom žiť šťastný, úspešný a naplnený život. Pri svojej práci využíva techniky NLP – neuro-lingvistického programovania, ktoré pracujú s podvedomím. K hypnóze sa dostala v rámci štúdia NLP, pri ktorom sa hypnóza využíva ako súčasť práce s podvedomím. Hypnózu vyštudovala v Londýne a je absolventkou certifikovaného tréningu the American Board of NLP a The American Board of Hypnotherapy.
Rozhovor s Jaroslavou Vaculčiakovou
v časopise SLOVENKA, 15/2016 / Originál článku v PDF